YoWindow.com Prognoza pogody opracowana przez: yr.no

Star Chart nowa wersja 3.0.008

StarChartStar Chart w najnowszej wersji 3.0.008 dla systemu Android to wirtualne planetarium, które zmieści się w twojej kieszeni. Program jest cały czas rozwijany i aktualizowany. Niestety wymaga wydajnego procesora i karty graficznej. Minimalne wymagania to procesor o taktowaniu 1 GHz im większa częstotliwość tym lepiej. Program działa bardzo płynnie i ma bardzo ładną szatę graficzną.

przy pierwszym uruchomieniu program Star Chart prezentuje swoje możliwości a następnie prosi o podanie naszych współrzędnych geograficznych - szerokości długości geograficznej. Możemy użyć systemu GPS. Po wykonaniu tej czynności na naszym wyświetlaczu ukaże się bardzo ładny atlas gwieździstego nieba dla naszej szerokości geograficznej. A co program nam pokaże? jakie są jego możliwości?

Możliwości programu:

 • Wyświetla 3D obraz nieba widocznego z dowolnego punktu na ziemi
 • Oblicza w czasie rzeczywistym aktualne pozycje gwiazd, planet, obiektów Messiera , obiektów dalekiego kosmosu
 • Opisuje dokładnie każdy zaznaczony obiekt na mapie
 • Zawiera katalog gwiazd z pełnym ich opisem
 • Obsługuje dynamiczne wyświetlanie orientacji urządzenia - wymagana funkcja cyfrowego kompasu
 • Wyświetla wszystkie planety Układu Słonecznego, a także Słońce i Księżyc.
 • Wyświetla wszystkie 88 gwiazdozbiory, w oparciu o piękne obrazy z 15 wieku - Astronoma Jana Heweliusza.
 • Obejmuje cały katalog Messiera obiektów głębokiego nieba.
 • Bardzo wydajna funkcja zoom, pozwala zobaczyć niebo w szczegółach, za pomocą intuicyjnych gestów palcami.
 • Ręcznie ustawić swoją lokalizację, aby dowiedzieć się, jak niebo wygląda z dowolnego miejsca na Świecie.
 • Pełna funkcja wyszukiwania
 • Możliwość Instalacji na karcie SD

Zaletą tego programu jest to, że nie wymaga bezpośredniego dostępu do Internetu dla normalnego użytkowania. Dostęp jest tylko wymagany w przypadku weryfikacji licencji, oraz dla wsparcia i zewnętrznych linków.

Wadą programu jest fakt że za dodatkowe bajery musimy zapłacić:

- sam program Star Chart w najnowszej wersji 3.0.008 datowanej na 12 lipca 2013 r. zapłacimy 9.99 zł.

Jeżeli zdecydujemy się na nieobowiązkowy zakup dodatków do programu Star Chart dodatkowo zapłacimy:

 • Meteor Shower - 9.96 zł.
 • Extended Solar System - 9.96 zł.
 • Satellites - 9.96 zł.
 • Pierwszy dodatek Meteor Shower - podaje pełne informacje o lokalizacji rojów meteorów na tle nocnego nieba oraz pełny opis.
 • Drugi dodatek Extended Solar System - zawiera dodatkowe informacje, pełen opis o naszym Układzie Słonecznym, planetach i ich księżycach z bardzo ładną szatą graficzną.
 • Trzeci dodatek Satellites - wyświetla aktualną lokalizację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS z dowolnego miejsca na Ziemi. 

Reasumując - program Star Chart to cyfrowe planetarium z ładną szatą graficzną zawierający przydatne informacje o gwieździstym niebie naszego Układu Słonecznego. Bardzo ładnie prezentuje się na Smartfonach z wyświetlaczem 5''. Jeżeli jesteś posiadaczem tabletu z większą przekątną ekranu efekt szaty graficznej i wyświetlanych tam informacji będzie jeszcze bardziej oszałamiający. Wymaga systemu operacyjnego Android minimum ICS 4.0.3 lub nowszego.

SC-3SC 1SC-2

Poznaj HD 189733b, błękitną planetę

Poznaj HD 189733b, błękitną planetę, gdzie pada deszcz gorącego szkła. 11 LIPCA 2013 teleskop Hubble zidentyfikował prawdziwy kolor w świetle widzialnym gigantycznej planety wielkości Jowisza znajdującej się 63 lat świetlnych od nas.

Planeta ma kobaltowy niebieski kolor. Na jej powierzchni występują wiatry o prędkości około 6500 kilometrów na godzinę, które są tak gorące, że topi krzemiany w deszczu stopionego szkła. Jak się okazuje widoczny odcień koloru kobaltowo-niebieskiego pochodzi, nie z oceanów. Krople rozpraszają niebieskie światło łatwiej niż światło zielone lub czerwone.

Kolor planety zapewnia unikalne wskazówki o atmosferze i pogody na naprawdę obcym świecie, który krąży znacznie bliżej swojej gwiazdy niż najgłębsza Merkury jest Słońce.

Niebieska planeta-Hubble

hs-2013-26-bhs-2013-26-b 1hs-2013-26-c 2

Źródło:  http://hubblesite.org

Hubble podgląda Kometę C/2012 S1 ISON w ruchu

Kometa C/2012 S1 ISON, odkryta przez dwóch astronomów amatorów we wrześniu ubiegłego roku, cicho przemieszcza się na tle gwiazd. W maju teleskop Hubble obserwował ją w ruchu. Ten krótki 43 minutowy film poklatkowy, został skompresowany do zaledwie 5 sekund, został wykonany 8 maja, kiedy kometa była w odległości około 603.000.000 km od Ziemi pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza i przemieszczała sie z prędkością 77000 km/h. 

Kometa-ISON-Hubble-May-2013

Źródło:   http://hubblesite.org

Nowa wersja planetarium Distant Suns (max) na Androida

DistantSUN newsUkazała się najnowsza wersja 1.10  planetarium Distant Suns (max), która działa na systemie operacyjnym Android. Program prezentuje się bardzo ładnie. Program jest bardzo rozbudowane i posiada dużo funkcji konfiguracyjnych. Baza zawiera ponad 130.000 gwiazd, Układ Słoneczny z aktualnymi informacjami o wszystkich księżycach planet, pełne informacje o gwiazdozbiorach, galaktykach, gromadach kulistych, mgławicach, jest również kompletny katalog Messiera.

Program ma bardzo ładną szatę graficzną i czytelny interfejs do zarządzania planetarium. Dla uzyskania dokładnych informacji należy ustawić swoje współrzędne geograficzne, które możemy wybrać z bazy danych lub użyć GPS. Dzięki planetarium Distant Suns (max) możemy wybrać dowolną datę i godzinę jeżeli chcemy zobaczyć Np. z wyprzedzeniem zjawiska astronomiczne np. - zaćmienia Słońca, Księżyca, opozycje, koniunkcje, zakrycia, aktualne pozycje planet,  asteroid, faz księżyca i innych informacji o obiektach astronomicznych dalekiego kosmosu. Program zawiera również opis każdego gwiazdozbioru.

Distant Suns (max) zawiera ponad 200 galaktyk, gromad kulistych, mgławic, również i tych które są w zasięgu lornetki. Każdy obiekt widoczny na mapie jest opisany i zawiera pełne informacje. Możemy również podróżować z Ziemi na obiekty naszego układu słonecznego Np. Księżyc, planetę Jowisz, jego satelity. Planetarium Distant Suns jest dostępny w dwóch wersjach (clasic) i (max).

Jeżeli zdecydujemy się na zakup programu to za pierwszy musimy zapłacić 12.62 zł  a za drugi 19.00 zł. Cena zawiera podatek VAT. Program jest godny polecenia. Najlepiej prezentuje się na smartfonach z przekątną ekranu 5" a jeszcze bardziej okazale na tabletach. Więcej informacji w GOOGLE PLAY

DistantSUNS

Nowa grupa plam na Słońcu

Wielka plama widoczna na Słońcu oznaczona numerem 1785 jest obecnie na tyle duża, że możemy ją zobaczyć gołym okiem, UWAGA - tylko przy użyciu bezpiecznego filtra słonecznego. Taką obserwację należy tylko dokonać przy zachodzie lub wschodzie Słońca gdy się wyłania zza horyzontu lub chowa za nim. Czasami zapominamy, jak duże są plamy słoneczne. Widoczna duża plama obejmuje około 8 średnic Ziemi.

GrupaPlam 05-07-2013

Foto: SDO - Solar Dynamics Observatory

Kometa C/2012 F6 Lemmon w Kasjopei

Kometa C/2012 F6 Lemmon 2 lipca przebywała w konstelacji Kasjopei. To piękny widok dla obserwatora, gdy dwa zupełnie różne ciała niebieskie są widoczne w kadrze obiektywu lub w okularze teleskopu. Obok komety jest widoczna gromada otwarta NGC 7789 w konstelacji Kasjopei.

Kometa Lemmon w Kasjopei
Kometa C/2012 F6 Lemmon obok gromady otwartej NGC 7789 w Kasjopei. Została sfotografowana 02 lipca 2013. Foto: Damian Peach

Nowe informacje o komecie C/2012 S1 (ISON)

Obecnie kometa C/2012 S1 (ISON) przebywa w gwiazdozbiorze Bliźniąt i pozostanie w tym samym rejonie. Dopiero pod koniec sierpnia tego roku będzie można ją próbować odnaleźć nisko nad horyzontem o świcie na wschodnim niebie.

ISON 1 lipiec

Ostatnie zdjęcia komety zostały wykonane na początku maja i przedstawiają one kometę jako widoczny słaby, obiekt w kształcie „łzy” z jaśniejszą głową i krótkim ogonem. Porównując pierwsze zdjęcia wykonane w maju 2013 r. można zauważyć, że kometa pojaśniała a jej wielkość gwiazdową ocenia się na około 15 magnitudo. Możemy podjąć próbę jej obserwacji przez teleskop o średnicy zwierciadła minimum 30 cm. 12 cali.

Jej szybki wzrost jasności nastąpi pomiędzy wrześniem a początkiem stycznia. Wzrost jej jasności może być spowodowane przez cienką warstwą świeżego lodu (tlenek węgla i odmiany dwutlenku węgla), który szybko odparowują powodując jej wzrost blasku. W lipcu kometa znajdzie się ok. 250 milionów kilometrów od Słońca. Chociaż nadal będzie przebywać zbyt blisko Słońca, aby ją obserwować, to ten "drugi oddech" powinno oznaczać wzrost jego jasności i długość ogona. John Bortle, ekspert komet pisarz dla magazynu Sky & Telescope, ma zwykle rację w sprawie oceny, jeśli chodzi o przewidywanie zachowań komet.

Najlepszym okresem do jej obserwacji to zima i wiosna przyszłego roku, Bortle przewiduje, że kometa C/2012 S1 (ISON) rozjaśni się wolniej niż pierwotnie oczekiwaliśmy. Kiedy w końcu pojawi się na ciemnym niebie przed świtem w połowie sierpnia, kometa będzie widoczna jako obiekt o jasności około 13 wielkości. Będą ją mogli obserwować tylko ci, którzy dysponują teleskopami o średnicy zwierciadła 10 cali i większych.

Dla posiadaczy mniejszych teleskopów poniżej 10 cali najlepszym okresem do jej odszukania będzie połowa października 2013 r. przed świtem na wschodnim niebie.

Nie przegap spektakularnej koniunkcji Marsa, Regulusa i komety która będzie widoczna 14 października 2013 r. Tego ranka, zobaczysz wszystkie trzy obiekty w jednym rzędzie!.

Koniunkcja ISON-Mars-Regulus

Kometa C/2012 S1 (ISON) powinna być słabo widoczna gołym okiem przy ciemnym niebie z dala od aglomeracji miejskich 10 listopada nieco mniej niż 3 tygodnie przed osiągnięciem peryhelium, jej najbliższego punktu do słońca.

Bortle też przewiduje, że kometa rozjaśni się równomiernie do około 2 wielkości gwiazdowej (tak jak jasne gwiazdy Wielkiego Wozu). Nie należy się spodziewać jasnego lub długiego ogona przed peryhelium 28 listopada kiedy kometa znajdzie się w odległości 1.100.000 km nad powierzchnią Słońca. Przewidywania Bortle jest takie, że kometa osiągnie na krótko wielkości -6 magnitudo i będzie jaśniejsza niż planeta Wenus.

ISON-Grudzien 2013r

Kometa C/2012 S1 (ISON) szybko opuści okolice Słońca i zniknie na krótko w jej blasku, ale najlepsza część serialu rozpoczyna się na początku grudnia kiedy kometa zbliży się do Ziemi. Podczas gdy jej głowa ma słaby blask, to warkocz komety będzie się rozwijać i będzie coraz dłuższy. Kometa będzie widoczna na porannym niebie w tydzień przed Bożym Narodzeniem 2013 r. a jej widok może być fascynujący.

Bortle podejrzewa, że kometa może również rozpaść się podczas bliskiego spotkania ze Słońcem, uwalniając w ten sposób jeszcze więcej pyłu i gazów z ogona, który może zaniknąć. Jeszcze trochę czasu została a więc co nieco może się jeszcze zmienić. 

Źródło: Mapa lokalizacji komety C 2012 S1 (ISON) - NASA ; Mapki nieba - Program Stellarium

Aktualny czas i data

«  kwiecień 2013  »
powtśrczpisoni
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Faza Księżyca

Byku
Słońce w Byku
1 dzień
Rybach
Księżyc w Rybach
2 dzień
Bliżej nowiu
Bliżej nowiu
Wiek Księżyca 24 dni
Powered by Saxum

Pogoda dla astronomów

Aktualne dane po kliknięciu
Więcej po kliknięciu

Aktualna mapa burz

Aktualne dane

Pogoda dla Polski

Aktualne zachmurzenie

Pogoda dla Europy

Aktualne zachmurzenie

Zorza polarna

Zorza polarna aktualne dane

Plamy na Słońcu

Aktualne dane

SOHO LASCO 2/3

SOCHO LASCO 2
SOCHO LASCO 3

Pozycje planet

Solar Real
Powiększ układ planet