Szukaj w serwisie

Wizyty

Fotografia cyfrowa

Wizyty

000000062785
Dzisiaj:Dzisiaj:35
Wczoraj:Wczoraj:64
W tym tygodniu:W tym tygodniu:99
W tym miesiącu:W tym miesiącu:1077
Wszystkich razem:Wszystkich razem:62785
Najwięcej: 10-19-2013 : 624
54Dot90Dot153Dot141
US
UNITED STATES
US
Administrator 0
Odwiedzających 16
Zarejestrowanych 3

YoWindow.com Prognoza pogody opracowana przez: yr.no

Kometa 2P/Encke

Tak obecnie wygląda widoczna w konstelacji Panny kometa 2P/Encke. Jej jasność na dzień dzisiejszy ocenia się na 6.7 magnitudo a jej jasność będzie szybko spadać. Jej odległość od Ziemi wynosi 99,7 milionów km. Wschodzi w Warszawie o godz. 3:08 a zajdzie o 16:02. Widoczna poniże fotografia wykonana 31 października w Austrii przez astro fotografa Michaela Jaegera przedstawia kometę P2/Encke na tle jasnej galaktyki M49. 

Kometa Encke 31 pazdziernik
Foto: Michael Jaeger - Austria

Konkurs na najładniejsze zdjęcie Komety C/2012 S1 (ISON)

Weż udział w konkursie organizowanym przez National Science Fundation na wykonanie najładniejszego zdjęcia komety C/2012 S1 (ISON). Do wygrania 2,500 $. Konkurs trwa od 15 października 2013 do 15 stycznia 2014r. Żeby wziąć udział w konkursie musisz się zarejestrować i zapoznać z regulaminem. Wiecej informacji znajdziesz tutaj. Życzę udanych łowów w astrofotografii. Powodzenia!

Konkurs ISON 2013-2014

Źródło:  http://www.nsf.gov/news/special_reports/cometchallenge

App Book Comet pomoże w zlokalizowaniu komety ISON

Ikona BookProgram na system operacyjny Android o nazwie App Book Comet pomoże każdej zainteresowanej osobie w zlokalizowaniu komety C/1012 S1 ISON. Przewiduje się, że kometę ISON będzie można oglądać nieuzbrojonym okiem, czyli bez użycia instrumentów optycznych – lornetki, teleskopu już na początku listopada 2013 r przed wschodem Słońca. Efemerydy komety dla Warszawy są dostępne tutaj.

Kierunek i wysokość komety może zmieniać się zauważalnie w ciągu dnia ze względu na szybki pozorny ruchu komety. Księżyc i jasne planety mogą okazać się pomocne jako punkty odniesienia na widocznej mapce rozgwieżdżonego niebie w zlokalizowaniu komety w zależności od miejsca obserwacji.

Ten program wskazuje aktualne położenie trzech komet – PANSTARRS, ISON, LEMMON. Nas oczywiście interesuje kometa ISON i jej aktualna pozycja. Możesz w łatwy i prosty sposób rozpocząć obserwację komety ISON korzystając z tego programu.

Oto najważniejsze cechy:

1. Tryb Night Vision - dostęp z menu "Ustawienia" włącza tryb nocny wyświetlanej mapy nieba na kolor bursztynowy.

2. Strona wsparcia - pomoc, wsparcie ze strony internetowej firmy Vixen.

3. Lokalizacja obserwatora – wymaga systemu GPS i opcjonalnie akcelerometru magnetycznego. 

Podczas lokalizacji komety na nocnym niebie, data, godzina i obecna szerokość i długość geograficzna są bardzo istotne, by poznać kierunek i wysokość gwiazd i komet. Naciśnięcie przycisku ikony "GPS” pokaże lokalizację miejsca obserwacji na uproszczonej mapie świata. 

4. Bieżąca aktualizacja elementów orbitalnych komety. 

Program App Book Comet można zainstalować na smartfonach oraz tabletach opcjonalnie wyposażonych w system GPS i akcelerometr magnetyczny.

Dwa suwaki widoczne poniżej służą do zmiany czasu i daty. Dzięki tym suwakom możemy przyspieszyć lub cofnąć pozycję trzech komet. Kometę wybieramy w górnym lewym rogu.

Program przyda się każdej osobie chcącej nie przegapić takiej okazji. App Book Comet można pobrać za darmo ze strony Google Play z tego miejsca.

Book-1Book-2Book-3

Słońce w różnych długościach fali światła.

Widoki słońca w różnych długościach fali światła ukazujących flary z grupy plam 1875 (u góry po prawej jasne rozbłyski) i 1877, które są jeszcze widoczne na tarczy słońca jako czarne grupy plam. Widoczny film udostępniło Solar Dynamics Observatory.

Wybuch komety C/2012 X1 (LINEAR)

Wczoraj Hidetaka Sato doniósł o wybuchu komety C/2012 X1 (LINEAR). Kometa ta została odkryta w grudniu ubiegłego roku w ramach programu LINEAR. Była wtedy obiektem o jasności około 18-19 mag. Przez peryhelium przejdzie ona w za 3 miesiące (21 II 2014) i będzie się wtedy znajdować około 1.6 AU od Słońca.

Jest kometą długookresową - wraca do Słońca co około 2000 lat. Zgodnie z efemerydą jej jasność powinna aktualnie wynosić około 14 mag. Tymczasem na zdjęciu, które udostępnił Gianluca Masi z Ceccano, Włochy:

Wybuchu komety C 2012 X1 LINEAR 25 10 2013

Foto: Gianluca Masi of Ceccano, Italy

Kometa obecnie jest widoczna jako obiekt o jasności około 8.5 mag i średnicy około 1.5'. Kometa wygląda bardzo podobnie do komety 17P/Holmes kilka-kilkanaście dni po wybuchu, a także kilku innych komet, którym przydarzyły się podoble wybuchy o dużej amplitudzie.

Obecnie przebtwa w konstelacji Warkoczu Bereniki, i świcie kilkanaście stopni nad wschodnim horyzontem. Warunki do jej obserwacji będą się poprawiać z dnia na dzień, trudno jednak ocenić, co będzie się działo z jej jasnością.

Z jednej strony zbliża się ona do Słońca, dzięki czemu powinna produkować coraz więcej materiału, z drugiej jednak materiał wyemitowany podczas wybuchu materiał może ulec rozproszeniu, w efekcie czego kometa może osłabnąć. Warto mieć ją jednak na oku, bo obecnie jest jedną z najjaśniejszych komet na naszym nocnym niebie. Podejrzewam, że w dobrych warunkach, kiedy Księżyc zniknie już z porannego nieba, uda się ją dostrzec (choć z trudem) nawet z wykorzystaniem niewielkiej lornetki.

Kometa ISON sfotografowana przez teleskop Hubble'a

Ostatnie zdjęcia zrobione przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, które przedstawia kometę C/2012 S1 (ISON) w jednym kawałku, która jest coraz bliżej Słońca. To dobra wiadomość. Gdyby jądro komety było podzielone na kawałki, oznaczałoby to, że kometa mogła by nie przeżyć 28 listopada, kiedy będzie najbliżej Słońca. Oznaczałoby to koniec naszych nadziei na wielki show!

ISON Hubble 09-10-2013r

Foto: Teleskop Hubble'a - 09.10.2013 r.

Nowa październikowa grupa plam na Słońcu

Od paru dni możemy obserwować dość liczną grupę plam na Słońcu. Bez użycia instrumentów optycznych możemy je zobaczyć w momencie wschodu lub zachodu Słońca nisko nad horyzontem. Jeżeli ktoś by chciał utrwalić widoczną grupę plam to najlepiej do tego użyć teleobiektywu o ogniskowej 300 mm lub większego. Uwaga!nigdy nie patrz bezpośrednio w Słońce używając lornetki lub teleskopu. Grozi to nieodwracalną utratą wzroku! Jeżeli chcesz już zobaczyć więcej szczegółów na tarczy naszej najbliższej gwiazdy którą jest Słońce musisz używać do tego specjalnych filtrów.

Plamy na Sloncu 0Plamy na Sloncu 01

Foto: SDO - Solar Dynamics Observatory

Aktualny czas i data

«  październik 2014  »
powtśrczpisoni
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Faza Księżyca

Wadze
Słońce w Wadze
28 dzień
Pannie
Księżyc w Pannie
29 dzień
Bliżej nowiu
Bliżej nowiu
Wiek Księżyca 27 dni
Powered by Saxum

Pogoda dla astronomów

Aktualne dane po kliknięciu
Więcej po kliknięciu

Pogoda dla Polski

Aktualne zachmurzenie

Pogoda dla Europy

Aktualne zachmurzenie

Zorza polarna

Zorza polarna aktualne dane

Plamy na Słońcu

Aktualne dane

SOHO LASCO 2/3

SOCHO LASCO 2
SOCHO LASCO 3