Szukaj w serwisie

Wizyty

Ostatnio dodano...

Grudzień 2014
Pn Wt Śr Cz Pt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotografia cyfrowa

Wizyty

000000066771
Dzisiaj:Dzisiaj:62
Wczoraj:Wczoraj:60
W tym tygodniu:W tym tygodniu:262
W tym miesiącu:W tym miesiącu:1136
Wszystkich razem:Wszystkich razem:66771
Najwięcej: 10-19-2013 : 624
54Dot211Dot73Dot232
US
UNITED STATES
US
Administrator 0
Odwiedzających 30
Zarejestrowanych 3

Please update your Flash Player to view content.
YoWindow.com Prognoza pogody opracowana przez: yr.no

Pomyślności w Nowym Roku AD 2014

NowyRok 2014

Pozostałość po rozpadzie komety ISON

Pozostałość po rozpadzie komety ISON, w postaci chmury pyłu, przemieszcza się po dotychczasowej orbicie, zbliżając się do Ziemi. Naukowcy są zdania, że o ISON jeszcze usłyszymy, w połowie stycznia.

Kilka dni temu naukowcy zebrali się na specjalnych warsztatach zorganizowanych przy Uniwersytecie Johna Hopkinsa, których głównym celem była ostateczna odpowiedź na pytanie, czy kometa ISON przetrwała przelot blisko Słońca.

Oczywiście nikt chyba nie ma najmniejszych wątpliwości, że odpowiedź brzmi "nie", jednak kilka poważnych niewiadomych pozostało. Naukowcom udało się uwiecznić to, co po komecie pozostało, a więc obłok pyłów w kształcie litery "V".

Zagadką jest zawartość tego pyłu, czy są to tylko bardzo drobne kamyki czy ostały się jakieś większe fragmenty kometarnego jądra, które potencjalnie są aktywne.

ISON po rozpadzie
Źródło: STEREO/SECCHI/NASA/NRL

Czytaj więcej...

Spadające Geminidy w Bliźniętach

Jak co roku w dniach z 13 na 14 grudnia przypada duża aktywność meteorów z roju Geminidów. Radiant znajduje się blisko jasnych dwóch gwiazd, Kastora i Polluksa w gwiazdozbiorze bliźniąt, deszcz meteorów jest jednym z bardziej  aktywnych  widocznych zarówno w północnej i południowej półkuli. Podobną aktywność mają też sierpniowe meteory - Perseidy. Ich aktywność może osiągnąć nawet od  50 do 100 meteorów na godzinę. Geminidy najlepiej oglądać bliżej północy i przed świtem. W tym roku księżyc jest bliżej pełni. W związku z tym, najlepiej obserwować spadające gwiazdy w godzinach porannych w w dniach 13 i 14 grudnia.

Geminidy 2013

Potwierdzone - koniec Komety ISON - Komety Stulecia

Kometa C/2012 S1 (ISON) jednak nie przetrwała czwartkowego peryhelium uniemożliwiając nam jej dalsze obserwacje na niebie bez użycia instrumentów optycznych. Niestety hipoteza mówiąca o całkowitym rozpadzie jądra Komety potwierdziła się. Jednak kometa ISON przemieszczała się dalej ku Słońcu, aż 27 listopada mogliśmy ją zobaczyć w koronografach na sondzie SOHO - (patrz wcześniejsze artykuły). W trakcie swojej wędrówki ku Słońcu pojaśniała do -2 magnitudo, i nagle tuż przed peryhelium gwałtownie straciła na jasności - wielu badaczy komet jednak to przewidziało i nie było to dla nich zaskoczeniem.

Czytaj więcej...

Informacja z ostatniej chwili - Telegram nr 3731

Kometa C/2012 S1 (ISON) opuściła pole widzenia sond kosmicznych SOHO i STEREO-A może jeszcze pojawi się w obrazach STEREO-B w najbliższych dniach. Sprawdziłem dzisiaj najnowsze zdjęcia, ale nie zostały jeszcze dodane. Powinniśmy wiedzieć, w ciągu kilku dni, jak obecnie wygląda na naszym niebie kometa ISON kiedy astro fotografowie będą ją próbowali sfotografować.

Ewolucja komety ISON od wrzesnia do listopada 2013 r

Niesamowity montaż pokazujący jakie zachodziły zmiany w jasności komety ISON i kształtu między 24 września i 15 listopada 2013. Kliknij, aby powiększyć. (C) Copyright by: Damian Peach - AUSTRIA. 

W międzyczasie, pozostaje nam cieszyć się tą wspaniałą kompilację wykonanych przez SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) zdjęć z dwóch coronagraphs - LASCO C2 i C3, które zostały zmontowane przez Pieter-Jan Dekelver z Belgii. Zauważ, jak o wiele szybciej, gdy kometa porusza się najbliżej Słońca, odczuwa działanie siły grawitacji słońca gdy jest najbliżej Słońca. 


Międzynarodowa Unia Astronomiczna opublikowała 1-go grudnia elektroniczny telegram nr 3731 z blow-by-blow obserwacji naukowych podczas przechodzenia komety C/2012 S1 (ISON) przez peryhelium. Oto krótkie podsumowanie wyników: - tekst pozostawiam w języku angielskim bez tłumaczenia: 

  • The comet’s nucleus disrupted hours before perihelion with the comet’s head fading from -2 magnitude (just shy of Jupiter’s brightness) to well below +1 magnitude shortly before perihelion.
  • What remains after perihelion is a diffuse cloud of dust from the nucleus mostly transparent to the background stars. Late on Nov. 30 the main part of the cloud spanned about 1/2 degree and glowed weakly at magnitude 5.4.
  • Z. Sekanina of the Jet Propulsion Laboratory, studying SOHO images, determined that ISON stopped producing dust 3 hours before perihelion. This jives with the photos taken shortly after perihelion showing that a sharp tip had replaced the larger, rounded nucleus.
  • The nucleus or core of the comet is thought to have fragmented shortly before a sudden surge in brightness seen nearly 12 hours prior to perihelion.
  • ISON’s post-perihelion, sunward-pointing tail may be composed of dust grains released 1-2 days before perihelion, while the eastward pointing tail (sticking out to the left of the comet) was made of dust released within an hour of perihelion and likely composed of graphite and metals.The streamer of much larger dust grains ejected long before the comet was near the sun completely disappeared during the comet’s near-brush with the sun.

Chiny wysłały Łazik na Księżyc

Chiny rozpoczęły swoją pierwszą misję wysyłając na Księżyc swojego pierwszego łazika, to kolejny kluczowy element ambitnego programu kosmicznego azjatyckiego mocarstwa.

Chang'e-3 został wystrzelony z Xichang w południe o 01:30 poniedziałek czasu lokalnego (17:30 GMT w niedzielę).
W górnej części masztu rakiety umieszczono moduł lądownika z sześcioma kołami o nazwie Yutu (lub Jade Rabbit). Łazik powinien wylądować w północnej półkuli Księżyca w połowie grudnia.

Chińska telewizja państwowa na żywo pokazuje zdjęcia ze startu rakiety Long March 3B z Chińskim łazikiem na pokładzie. Będzie to trzecia misja robota rover który wyląduje na powierzchni Księżyca, ale chiński pojazd przywiezie ładunek w bardziej wymyślny sposób między innymi georadar, który zbierze próbki księżycowej gleby i skorupy.

120 kg łazik może wspinać się po nachyleniu do 30 stopni z prędkością podróżowania do 200m na godzinę, w zależności od jego autora Inżynieria Shanghai Aerospace Systems Research Institute.

Chinski rover na ksiezycuChinski rover na ksiezycu miejsce ladowania

Chiński łazik o nazwie "Jade Rabbit" będzie badać Księżyc przez co najmniej 3 miesiące po wylądowaniu na srebrnym globie 14 grudnia. Łazik będzie wyposażony w aparat, przyrząd do określenia pierwiastków chemicznych, badania składu księżycowych skał i urządzenie widoczne na jego spodzie, radaru do pomiaru głębokości gleby księżycowej. 

Źródło: Glen Nagle

Najnowsze zdjęcie Komety ISON z godziny 19:18 czasu CSE

latest-big5

Aktualny czas i data

«  grudzień 2014  »
powtśrczpisoni
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Faza Księżyca

Strzelcu
Słońce w Strzelcu
26 dzień
Skorpionie
Księżyc w Skorpionie
10 dzień
Bliżej nowiu
Bliżej nowiu
Wiek Księżyca 26 dni
Powered by Saxum

Pogoda dla astronomów

Aktualne dane po kliknięciu
Więcej po kliknięciu

Pogoda dla Polski

Aktualne zachmurzenie

Pogoda dla Europy

Aktualne zachmurzenie

Zorza polarna

Zorza polarna aktualne dane

Plamy na Słońcu

Aktualne dane

SOHO LASCO 2/3

SOCHO LASCO 2
SOCHO LASCO 3